Jaký je rozdíl mezi šátkem a rebozem?
Použití a způsoby úvazů šátku vycházejí z reboza - jsou tedy v obou případech stejné. Šátek a rebozo se liší pouze v pár "technických" věcech. Jaké to jsou?
Šátek je užší než Rebozo, má na koncích cípy, je z tenčí látky a nemá na koncích třásně. Zároveň délka šátku je ozkoušená - vystačí pro většinu žen v základním úvazu až do konce těhotenství. Co z toho plyne?
Při úvazu má žena na sobě méně materiálu, což většinou umožní o něco lepší přilnutí k bříšku, větší podporu a přiměřený tepelný komfort, především v letních měsících. :) Díky cípům se nemusí vázat uzle (většinou dva), které mohou někdy ženu obtěžovat či tlačit, ale dají se zastrčit za ostatní vrstvy. Co se délky týče, některá reboza jsou kratší a i u netěhotných žen nevystačí na z mého pohledu nejefektivnější úvaz. U těchto šátků je tedy délka pro naprostou většinu žen dostatečná, u reboza je potřeba jí pečlivěji vybírat.
Z mého pohledu, jež vychází především z praxe, je tedy šátek o něco praktičtější.
..pro úplnost a celistvost informací zároveň potřebuji věnovat odstaveček i rebozu. :) I to má totiž zde své pevné místo a velké přínosy - v kulturách, odkud pochází, je mnohdy tkáno od jiných žen přímo pro danou ženu a s konkrétním záměrem. Žena ho pak používá ke každodenním činnostem a může pro ní znamenat velmi osobního a důležitý předmět. Kromě péče o těhotné bříško poslouží tradičně například jako přikrývka hlavy/ramen, pomůcka při nošení miminka či čehokoliv jiného, deka na posezení a podobně. Já osobně rebozo mám a je opravdu mým blízkým kamarádem. Slouží mi přesně, jak jsem popsala výše - jako mnohaúčelový a elegantní pomocník. <3